Wywiad z autorem książki „Święty Franciszek jakiego nie znacie"
   09/10/2024
Wywiad z autorem książki „Święty Franciszek jakiego nie znacie"

Dlaczego od XIII wieku ludzie każdej epoki stale powracają do dziedzictwa myśli św. Franciszka? Czy franciszkańska duchowość może być zbawieniem dla dzisiejszego Kościoła? – Maciej Szepietowski rozmawia z Jonem M. Sweeney’em, autorem książki Święty Franciszek jakiego nie znacie.

W swojej książce napisał Pan, że prawdziwy Franciszek był nieprzewidywalną tajemnicą. Jak to rozumieć?

Jon M. Sweeney: Zabrałem się za pisanie o św. Franciszku, ponieważ chciałem go lepiej zrozumieć, a także pomóc w tym innym. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy w stanie całkowicie poznać postaci z przeszłości, często możemy jedynie dedukować. Chciałbym, aby czytelnik to zrozumiał. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby przestudiować oryginalne źródła, ale musimy zaakceptować fakt, że nigdy nie będziemy wiedzieli wszystkiego, co chcielibyśmy wiedzieć o tak ważnej postaci w historii Kościoła jak św. Franciszek.

W książce cytuje Pan bardzo różne osoby z różnych epok i o różnych charakterach. Jaki jest cel tego uczonego dialogu pomiędzy historią a teraźniejszością?

Ludzie każdej epoki od trzynastego wieku prowadzili „dyskurs” ze św. Franciszkiem i z głównymi zasadami Biblii, którymi kierował się w życiu. Cytując zróżnicowaną grupę myślicieli i osobowości, rzucam światło na owe dyskursy, które są kluczowe do zrozumienia nie tylko tego, czym jest chrześcijaństwo, ale i człowieczeństwo.

Jak św. Franciszek odnalazłby się w dzisiejszym świecie? Co mówiłby w czasach społecznej konfrontacji i polaryzacji?

Sądzę, że dziś Franciszek postanowiłby robić to samo co w swojej epoce: wieść proste życie, przyjmować słabych i potrzebujących, traktować zwierzęta jak braci i żyć, jakby prowadził nas Duch Święty bez zbytniej troski o dzień jutrzejszy.

Odwołuje się Pan z wielką nadzieją do Papieża Franciszka i jego nauczania. Dlaczego jest to tak ważne?

Ojciec Święty od kiedy został biskupem Rzymu próbuje prowadzić Kościół drogami franciszkańskiej duchowości. Niejednokrotnie inni przywódcy Kościoła byli temu przeciwni, zapewne dlatego, że zmiany zawsze napotykają na duży opór, zaś Kościół nieczęsto był prowadzony drogami wrażliwości. Chciałbym, aby posługa Papieża Franciszka trwała wiecznie, ponieważ dziś my musimy „uratować” Kościół tak samo jak św. Franciszek 800 lat temu!

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Jon M. Sweeney pisarz, publicysta, inicjator konferencji literackich i religijnych. Popularyzator życia i twórczości Franciszka z Asyżu oraz autor ponad czterdziestu książek na temat duchowości, religii i historii chrześcijaństwa. Katolik, mieszka z żoną i czwórką dzieci w Milwaukee w stanie Wisconsin.

Pierwodruk: "Civitas Christiana" 2024, nr 4(99), s. 55-56

Podziel się wiadomością:

Obsługa klienta
tel. +48 667 800 031
e-mail: zamowienia@civitaschristiana.pl

NIP: 5213689229
REGON 360763147
Raiffeisen Bank Polska S.A. PL40 1750 0012 0000 0000 28353162