• Nowość

Ekonomia człowieka

ISBN 978-83-211-2065-2

Studium myśli Józefa Toniolo błogosławionego salezjanina, ekonomisty i socjologa, „proroka” Rerum novarum. Analiza Traktatu o ekonomii społecznej i innych jego pism. Toniolo bada związek między etyką a ekonomią, nić przewodnią jego wizji stanowi element etyczny jako wewnętrzny czynnik praw ekonomicznych.

Studium myśli Józefa Toniolo (1845–1918) – wyniesionego w 2012 r. do chwały ołtarzy salezjanina, ekonomisty i socjologa, „proroka” Rerum novarum. Domenico Sorrentino analizuje Traktat o ekonomii społecznej i inne pisma włoskiego błogosławionego. Toniolo bada związek między etyką a ekonomią, nić przewodnią jego wizji stanowi element etyczny jako wewnętrzny czynnik praw ekonomicznych. Pisze: „Człowiek jest pierwszą i najwyższą przyczyną sprawczą praw społecznych i ekonomicznych”. Celem własnym ekonomii jest zatem człowiek jako wytwórca, dystrybutor i konsument bogactwa; człowiek kompletny, ekonomia bowiem winna poznać jego naturę i rozpatrywać jego istotę, uwzględniając stopień osiągniętej cywilizacji, spektrum zainteresowań, miejsce w społeczeństwie i moralność. Józef Toniolo należy do grona inspiratorów inicjatywy Ekonomia Franciszka, poprzez którą papież Franciszek wezwał młodych ekonomistów i przedsiębiorców do wspólnych działań na rzecz odnowy ekonomii w bardziej braterskim i solidarnym znaczeniu.

Domenico Sorrentino – ur. 16 maja 1948 r. w Boscoreale, posiada wykształcenie teologiczne i politologiczne. Biskup Asyżu-Nocera Umbra-Gualdo Tadino i Foligno, wcześniej prałat Pompei (2001–2003) i sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (2003–2005). Były profesor na Wydziale Teologicznym Południowych Włoch w Neapolu, kierował Biblioteką Diecezjalną San Paolino w Noli, rodzimej diecezji. Autor licznych artykułów i publikacji, m.in.: L'esperienza di Dio. Disegno di teologia spirituale (2007), L'economista di Dio. Giuseppe Toniolo (2012), Crisi come grazia. Per una nuova primavera della Chiesa (2020), Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu (wyd. pol. 2022).

Autor
Domenico Sorrentino
ISBN
978-83-211-2065-2
Wydawnictwo
Instytut Wydawniczy PAX
Tłumaczenie
Krystyna Kozak
Oprawa
Oprawa miękka
Wydanie
I
Rok wydania
2023
Ilość stron
452
Rozmiar
15×22,5 cm

Zobacz także