Spotkania Jasnogórskie

978-83-211-2051-5

Spotkania Jasnogórskie - Jan Dobraczyński

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Jan Dobraczyński, Spotkania Jasnogórskie

Zbiór opowiadań autorstwa Jana Dobraczyńskiego, powstały z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego. 5 listopada 1975 r. kard. Wyszyński skierował do Dobraczyńskiego list z prośbą o stworzenie dzieła na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Prymas Polski podkreślił, iż walorem utworu pióra Dobraczyńskiego miałaby być nie tyle relacja z dziejów Cudownego Obrazu, ile odmalowanie duchowego wpływu Ikony Jasnogórskiej na życie Polaków.

Opowieść o kulcie Obrazu Jasnogórskiego i jego wyjątkowej (również historycznej) roli Dobraczyński włożył w usta czternastu postaci (w tym trzynastu historycznych), do których zaliczają się: królowa Jadwiga Andegaweńska, świątkarz Łukasz z Rogów (restaurator obrazu Maryi), Mikołaj Kopernik, kard. Stanisław Hozjusz, Wojciech Męciński (jezuita, misjonarz), król Jan III Sobieski, gen. Kazimierz Pułaski, książę Józef Poniatowski, abp Zygmunt Feliński (metropolita warszawski), papież Jan XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli), o. Maksymilian Maria Kolbe (franciszkanin), Józef Piłsudski, kard. Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II. Każda z postaci opowiada o Obrazie Jasnogórskim w perspektywie autobiograficznej oraz w kontekście własnej epoki. Dzięki takiej metodzie pisarskiej na kartach książki świadectwo jednostki przenika się z dziejowym doświadczeniem społeczności (narodu) – tytułowe „spotkania jasnogórskie” to zakorzenione w historii Polski literackie obrazy odsłaniające spotkania i więź z Maryją w Jasnogórskim Wizerunku.

Usytuowane w zamknięciu tomu dwa szkice: Prymas Polski, Papież Polak pisarz dodał w trzecim i czwartym wydaniu książki. Spis najważniejszych postaci przywołanych w książce znajduje się w skorowidzu ulokowanym na końcu zbioru.

Nowe (piąte) wydanie książki wiąże się z przeżywaną w roku 2022 640. rocznicą obecności Obrazu Maryi na Jasnej Górze. Wydawca oddaje do rąk Czytelników książkę w nowej szacie graficznej i z nową okładką, w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Autor
Jan Dobraczyński
ISBN
978-83-211-2051-5
Oprawa
Twarda
Wydanie
5
Rok wydania
2022
Ilość stron
424

Zobacz także