Chantal Delsol, Zmierzch uniwersalności

ISBN 978-83-211-2055-3

Pierwsze polskie wydanie książki Chantal Delsol Zmierzch uniwersalności. Postmodernistyczny Zachód i jego oponenci, globalny konflikt paradygmatów

Nagroda Feniks 2023 w kategorii "Kościół wobec współczesności"

Po drugiej wojnie światowej i po upadku muru berlińskiego uwierzyliśmy w ostateczne zwycięstwo naszej wizji świata, charakteryzującej się liberalnym indywidualizmem, kosmopolityzmem, demokracją i respektowaniem praw człowieka. Jednakże od przełomu stuleci wiele kultur zdecydowanie przeciwstawia się zachodnim zasadom, uznawanym dotąd za uniwersalne. Krytykuje się lub postponuje demokrację, otwarcie broni się autokracji w Chinach i w Singapurze, w niektórych państwach muzułmańskich, w Rosji. Poza tym w łonie samego Zachodu pojawiają się rządy populistyczne lub nieliberalne. Burzliwa debata toczy się zarówno na płaszczyźnie zachodniej, jak i w wymiarze globalnym.

Po obu stronach widać rozpasanie. Na Zachodzie klasyczny humanizm przekształcił się w humanitaryzm. Po stronie przeciwnej mamy kultury, które niejednokrotnie czynią ze swych tradycji ideologie. Oto obejmujący cały świat jeden z wielu przypadków konfliktu między modernistami i antymodernistami – tego, co w XX wieku nazwano „wojną bogów”.

Chantal Delsol

Emerytowana profesor filozofii, członkini Institut de France (Akademii Nauk Moralnych i Politycznych) oraz felietonistka dziennika „Le Figaro”. Autorka książek filozoficznych, esejów i powieści tłumaczonych na prawie dwadzieścia języków.

Autor
Chantal Delsol
ISBN
978-83-211-2055-3
Wydawnictwo
Instytut Wydawniczy PAX
Tłumaczenie
Krystyna Belaid
Oprawa
Oprawa miękka
Wydanie
I
Rok wydania
2022
Ilość stron
344
Rozmiar
12,3×19,5 cm

Zobacz także